GRADONAČELNIK MIĆIN SA POLAZNICIMA KRALjEVSKOG KOLEDžA ZA STUDIJE ODBRANE IZ LONDONA

Gradonačelnik Novog Sada Žarko Mićin sastao se sa polaznicima Kraljevskog koledža za
studije odbrane iz Londona koji su u poseti Srbiji od 14. do 20. maja. Studijska grupa koja
boravi u Srbiji ima 16 članova, a dolaze iz Ujedinjenog Kraljevstva, Izraela, Japana,
Brazila, Čilea, Kuvajta, Malezije, Maroka, Nepala, Pakistana, Kraljevine Saudijske
Arabije, Gvajane i Ujedinjenih Arapskih Emirata. Kraljevski koledž je najprestižnji deo
Vojne akademije Ujedinjenog Kraljevstva, a njegov Globalni strateški program su
postdiplomske studije međunarodnih strateških odnosa, fokusirane na politička,
diplomatska, vojna, bezbednosna, društvena i ekonomska pitanja.

Na sastanku u Gradskoj kući razgovorano je o glavnim karakteristikama Novog Sada, o
najvećim izazovima sa kojima se Gradska administracija susreće, ali i privrednoj klimi.
– Novi Sad je administrativni, univerzitetski, kulturni i IT centar, grad koji se ubrzano
razvija, tako da su najveći izazovi vezani za infrastrukturne projekte kako bismo
zadovoljili sve potrebe narastajuće sredine, ali i kako bismo bili na visini zadatka kada je
reč o energetskoj održivosti i zaštiti životne sredine. Novi Sad prednjači u brojnim
oblastima, pa je tako bio Evropska prestonica kulture, Omladinska prestonica Evrope, a
sada smo u konkurenciji i za Evropski grad sporta za 2026. godinu. Imamo mnogo toga da
ponudimo, veoma smo popularna sredina i kada je reč o turizmu. Mnogo činimo na
unapređivanju poslovne klime, ulažemo u radne zone, ali i u moderne saobraćajnice zbog
kojih postajemo izuzetno interesantni u geo-strateškom smislu. Zato su i brojne velike
kompanije izabrale da posluju baš u Novom Sadu – naglasio je gradonačelnik Žarko Mićin i
dodao – Izuzetno mi je zadovoljstvo što smo u prilici da ugostimo perspektivne i stručne
ljude koji će biti na ključnim pozicijama u brojnim zemljama, pa i u našem regionu.
Izuzetno je važno da se povezujemo sa najboljima i da dijalogom i razmenom iskustava
dolazimo do najboljih rešenja od kojih će korist imati svi naši građani.

Polaznici Kraljevskog koledža su najperspektivniji pripadnici oružanih snaga,
diplomatske službe, ali i državne administracije, sa izgledima za vrhunske pozicije, kako
u Ujedinjenom kraljevstvu, tako i u državama Komonvelta i drugim partnerskim zemljama,
uključujući i Srbiju, koja, tokom prethodnih 20 godina, povremeno šalje predstavnike na
Kraljevski koledž.