POZORIŠNA SVETLOST U SRCU NOVOG SADA – POČELO 70. JUBILARNO STERIJINO POZORJE

Članica Gradskog veća za kulturu Grada Novog Sada, Maja Čeremidžić Šainović,
prisustvovala je u Srpskom narodnom pozorištu svečanom otvaranju jubilarnog 70. izdanja
Sterijinog pozorja, najznačajnijeg festivala domaće dramske umetnosti, koje se održava od
26. maja do 3. juna u Novom Sadu.

Ovogodišnji festival svečano je otvoren predstavom „Sveti Georgije ubiva aždahu“ Dušana
Kovačevića, u režiji Milana Neškovića, a u izvođenju Jugoslovenskog dramskog pozorišta.

Članica Gradskog veća za kulturu Maja Čeremidžić Šainović istakla je značaj kontinuiteta
koji Sterijino pozorje ima za kulturni identitet Novog Sada i Srbije, te naglasila da Grad
Novi Sad ostaje posvećen podršci festivalima koji čuvaju i razvijaju pozorišnu umetnost.
– Ovaj festival je mnogo više od smotre predstava – on je prostor dijaloga, razmene ideja i
promišljanja savremenih društvenih tema kroz umetnički izraz. Takođe, Novi Sad je grad
kulture i raznolikosti, a Sterijino pozorje simbolizuje tu otvorenost i spremnost da
negujemo i podstičemo kreativnost. Grad će i ubuduće biti pouzdan partner festivalu i
svim institucijama koje doprinose razvoju pozorišne umetnosti. Ponosni smo na umetnike
koji dolaze iz svih delova Srbije i regiona, jer pozorište, kao živa umetnost, najbolje
uspeva kada nadilazi granice i povezuje ljude. Upravo kroz ovakve festivale gradimo
zajedničku kulturnu budućnost i potvrđujemo da umetnost ima moć da inspiriše, edukuje i
ujedinjuje. Čestitam svim učesnicima, organizatorima i publici ovaj veliki jubilej koji
slavi snagu i trajanje pozorišta – dodala je Čeremidžić Šainović.

U okviru takmičarskog programa 70. Sterijinog pozorja biće izvedeno devet predstava, dok
su još tri predstave uvrštene u prateći program pod nazivom „Krugovi“. Festival i ove
godine okuplja najznačajnije autore, reditelje i glumce iz celog regiona, potvrđujući svoj
status centralne pozorišne manifestacije u Srbiji i regionu.