Savetnik gradonačelnika Novog Sada Petar Đurđev, prisustvovao je centralnoj
manifestaciji obeležavanja 150 godina od izbijanja Nevesinjske puške, koja je održana u
Nevesinju. Ova proslava, koju zajednički organizuju i finansiraju Republika Srpska i
Srbija, predstavlja jedan od najvažnijih događaja u godini obeležavanja borbe za slobodu
srpskog naroda. Svečanostima prisustvuju najviši zvaničnici Republike Srpske i Srbije,
kao i brojne delegacije iz regiona i sveta.
Program obuhvata i premijeru dokumentarno-igranog filma o Nevesinjskoj pušci 5. jula u
Nevesinju, otkrivanje spomen-obeležja u selu Krekovi, mestu gde je 9. jula 1875. godine
buknuo ustanak protiv otomanske vlasti, kao i svečanu akademiju u Beogradu 15. septembra,
na Dan srpskog nacionalnog jedinstva, slobode i nacionalne zastave.
– Nevesinjska puška nije samo deo istorije — ona je živa poruka srpskom narodu o potrebi
jedinstva, slobodoljublja i odlučne borbe za pravdu. Posle Prvog ustanka u Orašcu i Drugog
u Takovu, ustanak u Nevesinju predstavlja treći veliki srpski ustanak, koji je pokrenuo talas
promena na čitavom Balkanu. Ponosan sam što danas, u ime Novog Sada — grada slobode i
kulture — mogu da odam poštu onima koji su svojim životima ispisivali stranice naše
istorije. Njihova žrtva nas obavezuje da čuvamo slobodu, identitet i nacionalno jedinstvo –
naglasio je Petar Đurđev.
Ove godine čitava srpska javnost obeležava 150 godina od Nevesinjske puške kao jubilej
slobode, otpora i borbe za opstanak srpskog naroda u teškim vremenima.






