U srcu leta i u ritmu džeza, Novi Sad i Dortmund ponovo slave prijateljstvo koje traje više
od četiri decenije. Po 13. put, u periodu od 12. do 19. jula, u organizaciji Kulturnog centra
Novog Sada i Muzičke škole „Isidor Bajić“, održava se „Letnja džez akademija“, koja ne
predstavlja samo muzički program, nego i simbol duboke kulturne povezanosti dva grada.
Tim povodom, u svečanoj sali Gradske kuće, članica Gradskog veća za kulturu Maja
Čeremidžić Šainović i pomoćnik gradonačelnika Aleksandar Petrović ugostili su
polaznike akademije i uputili im reči dobrodošlice.
– Džez, kao i prijateljstvo, nastaje iz slobode, otvorenosti i uzajamnog slušanja. Upravo takav
je odnos Novog Sada i Dortmunda, iskren, topao i trajan. U tom odnosu, prijateljstvo
prerasta formalne sporazume i postaje živo tkivo koje godinama povezuje generacije kroz
kulturu, obrazovanje i umetnost. Isto tako, „Letnja džez akademija“ je više od muzike, ona je
prostor gde mladi ljudi stvaraju, uče, rastu i postaju deo nečeg većeg od sebe. Novi Sad ostaje
posvećen podršci takvim projektima, jer u njima prepoznajemo duh grada kom pripadamo –
poručila je Čeremidžić Šainović.
Pomoćnik gradonačelnika Aleksandar Petrović podsetio je na snagu saradnje s Dortmundom,
koja traje već 43 godine i dala je brojne vredne rezultate u kulturi, obrazovanju, sportu,
turizmu i ekonomiji.
– Potpisivanjem Svečanog akta o budućnosti, povodom 40 godina bratimljenja, postavili smo
jasne smernice za saradnju sve do velikog jubileja, 50 godina prijateljstva. Ne smemo
zaboraviti ni legat Hanelore Lamhe, počasne građanke našeg grada, čija je vizija i predanost
ostavila dubok trag u odnosima naših gradova, a „Letnja džez akademija“ je živa potvrda te
tradicije i njenog nasleđa – istakao je Petrović.
Ovaj projekat nastao je kao rezultat dugogodišnje i posvećene saradnje između Muzičke
škole „Isidor Bajić“, Kulturnog centra Novog Sada i profesora džez akademije „Glen
Bušman“ iz Dortmunda, koji zajedno stvaraju prostor dijaloga, muzike i internacionalne
razmene. Više od 40 mladih talenata imaće priliku da učestvuje u besplatnim radionicama
koje vode ugledni profesori iz Srbije i Nemačke, predvođeni čuvenim saksofonistom Uveom
Platom. Akademija traje do 19. jula, kada će svečani koncert u Gradskoj koncertnoj dvorani
obeležiti vrhunac ovog umetničkog susreta.






