Slava Grada Novog Sada – Sveti velikomučenik i pobedonosac Georgije cvečano je obeležena
u prisustvu brojnih gostiju u Gradskoj kući. Domaćin, gradonačelnik Novog Sada Žarko
Mićin učestvovao je u ceremoniji sečenja slavskog kolača i blagosiljanja slavskog žita.
Ovogodišnji kum slave grada, dekan Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu Boris Dumnić,
zahvalio se na ukazanoj časti i poverenju. Verski obred održao je Njegovo Preosveštenstvo
Episkop mohački Damaskin, uz sasluženje novosadskih sveštenika i đakona.
– Danas je dan kada svečano i molitveno obeležavamo slavu našeg grada, dan kada se
okupljamo sa radošću i verom, pod zaštitom svetog velikomučenika Georgija, čiji život i
podvig svedoče o snazi vere i istrajnosti u dobru. Sveti Đorđe, jedan od najpoštovanijih
svetitelja u Evropi, zaštitnik je brojnih zemalja i gradova od daleke Engleske do Gruzije, od
Đenove do Moskve, pa sve do naše otadžbine Srbije. Novi Sad je, za sve nas, najlepši grad na
obalama moćnog Dunava. Vekovima je bio mesto susreta različitih kultura, jezika i vera.
Saborni hram Svetog Georgija, kao i crkva Svetog Georgija u Petrovaradinu, svedoče nam da
je ovaj Božiji ugodnik bio uz Novosađane još od vremena kada se grad nazivao Racka varoš,
odnosno Petrovaradinski šanac. To dugo trajanje, kao i ta raznolikost, predstavljaju našu
najveću vrednost i snagu. Novi Sad mora nastaviti da raste. Gradimo nove mostove, škole,
vrtiće i puteve. Očekujemo dolazak novih investitora, neumorno radimo na poboljšanju
komunalne infrastrukture i nastavljamo borbu za svako radno mesto. Danas, kada slavimo
Đurđic, neka se u našim domovima, ulicama i na bulevarima oseti duh sabornosti i
zajedništva. Neka ovaj praznik bude prilika da ojačamo unutrašnju koheziju naše zajednice
kao komšije, kao građani koji vole svoj grad i žele mu mir, napredak i blagostanje – rekao je
gradonačelnik čestitavši slavu grada svim sugrađanima.
Prethodno je, u jutarnjim časovima, povodom zajedničke slave svih Novosađana – praznika
Obnovljenja hrama Svetog velikomučenika Georgija, gradonačelnik Mićin sa predsednicom
Skupštine Grada Novog Sada Dinom Vučinić, saradnicima, predstavnicima vojske, javnog i
kulturnog života Novog Sada, prisustvovao Svetoj arhijerejskoj Liturgiji u
Svetogeorgijevskom hramu.






