Sajam turizma na Novosadskom sajmu je u šestoj deceniji, a do sada je prošao kroz nekoliko
transformacija. Od 2022. godine doživljava novu „mladost“ u novembarskom terminu, koji je rezultat
dobre saradnje sa izlagačima i njihovim željama. Taj novi termin je kreiran za nove doživljaje koje ove
godine na Novosadski sajam, od 27. do 29. novembra, donosi i Severna Makedonija kao Zemlja
partner.
Na današnjoj konferenciji prisutni su imali priliku da vide i čuju obraćanje Zorana Ljutkova,
ministra kulture i turizma Republike Severne Makedonije – Zemlje partnera Sajma turizma.
-Ovo je još jedna potvrda opredeljenja naših dveju susednih i prijateljskih zemalja za
produbljivanje saradnje putem turističke diplomatije – instrumenta koji gradi trajne veze, nova
partnerstva i međusobno poverenje. Učestvovanje na Sajmu predstavlja značajnu mogućnost za
međusektorsko povezivanje privatnog i javnog sektora, preko građanskih organizacija koje doprinose
razvoju, kao i turističkih agencija, ugostitelja i hotelijera. Time se obogaćuje ponuda koja unapređuje
razmenu turista i jača regionalnu konkurentnost, rekao je Ljutkov. – Makedonija nudi pravo bogatstvo
autentičnih turističkih doživljaja – od ekoloških i ruralnih destinacija poput Kruševa i Vevčanа, koje se s
ponosom nalaze na listi „Top 100 zelenih priča“ u svetu, do bisera pod zaštitom UNESCO-a – Ohrida i
Ohridskog jezera. Posetiocima su dostupni i brojni avanturistički sadržaji: paraglajding, planinski
biciklizam, penjanje po stenama i kajakarenje. Koridor E-75, od Gevgelije i Dojrana preko arheološkog
lokaliteta Stobi do Demir Kapije, ostavlja snažan utisak zahvaljujući makedonskoj tradiciji i
gostoprimstvu. Koristim ovu priliku da pozovem građane Srbije da posete makedonski štand, gde će
pažljivo osmišljeni vizuelni koncept i kultura naše zemlje na privlačan način predstaviti Makedoniju kao
vašu narednu destinaciju za odmor – mesto gde priroda, kultura i gostoprimstvo stvaraju iskustvo koje
se pamti i s radošću prepričava, naglasio je Ljutkov.
Učestvujući na konferenciji za medije povodom predstojećeg 56. međunarodnog sajma turizma
na Novosadskom sajmu, pokrajinski sekretar za privredu i turizam dr Nenad Ivanišević je istakao da je
odluka Novosadskog sajma i Pokrajinskog sekretarijata da ovo bude posebna sajamska manifestacija,
ove godine doživela potpunu afirmaciju. – Zahvaljujem se Novosadskom sajmu na dosadašnjoj saradnji
i ovo jeste dokaz da kad zajedno radimo postižemo najbolje rezultate. To smo pokazali u Solunu,
pokazaćemo u Novom Sadu, a mislim da ćemo pokazati i u Beču na Međunarodnom sajmu turizma u
januaru naredne godine", istakao je Ivanišević. – Prvog dana na Paviljonu Pokrajinskog sekretarijata, na
dan otvaranja samog Sajma, predstavićemo budućnost onih koji trebaju da pružaju usluge u oblasti
ugostiteljstva i turizma. Biće prisutne sve srednje škole sa teritorije Vojvodine koje pružaju obrazovanje
u oblasti kulinarstva, ugostiteljstva, vinarstva i vinogradarstva kao i univerziteti i fakulteti. Drugog dana
predstavljamo oznaku „Najbolje iz Vojvodine“, dodao je pokrajinski sekretar, naglasivši da će Paviljon
Pokrajinskog sekretarijata otvoriti predsednica Pokrajinske vlade Maja Gojković. Ivanišević je dodao da
će trećeg dana sajma, u subotu, biti upriličena promocija vojvođanskih vinara i vinarija, u saradnji sa
Novosadskim sajmom i Udruženjem proizvođača vina i grožđa „Srem – Fruška gora“. Resorni sekretar
je rekao da su zajedničkim naporima u otežanim uslovima, obezbeđena dodatna sredstva kako ulaz na
ovogodišnji Međunarodni sajam turizma ne bi bio naplaćivan.
Asocijacija turističke industrije Srbije (ATIS), koja unapređuje zajedničke interese svojih članova
kroz delovanje u širokom spektru oblasti koje direktno ili indirektno oblikuju turističku ponudu Srbije,
premijerno nastupa na Sajmu turizma. – Nije pitanje da li doći na Sajam, pitanje je kako se pripremiti pre
i za vreme posla. To ćemo zajednički sa Sajmom takođe raditi kao deo edukacije, rekao je Dejan
Veselinov, direktor Asocijacije turističke industrije Srbije. Ovo je zvanično prvi sajam na koji Asocijacija
turističke industrije Srbije izlazi, kako bismo rekli na teren u turizmu. Mi smo mlado udruženje, ali naši
članovi imaju veliko iskustvo, od preko 30 godina u turizmu. Sa nama su turoperatori, zatim tu je
Saobraćaj Air Serbia koja je prvi put ušla u ovakvu vrstu proizvoda, tu je Univerzitet Singidunum, tu su
veliki hoteli širom Srbije, finansije u turizmu i nove tehnologije u turizmu. Univerzitet Singidunum će
naravno predstaviti sve vezano za obrazovanje za studente, đake buduće… Sa nama je agencija
Robinson koja će izaći sa „first minute“ ponudom za letovanje i druge programe. Oni su specijalizovani
za dovođenje turista u Srbiju i to će biti odlično za Hosted Buyer Program, tu je i HTP Plaža koje gradi
novi hotel Akvamarin. Pored ATIS-a na Sajmu učestvuje i kompanija Big Blue, zatim tu je i „Merkur“
Vrnjačka Banja. Na naše veliko zadovoljstvo na našem štandu će biti jedan startup koji čini troje mladih
ljudi sa sa Elektrotehničkog fakulteta. Napravili su prototip prevodioca za turističke vodiče koji će u
datom vremenu prevoditi na različite jezike i to će sigurno doprineti vođenju kroz neke turističke
programe, dodao je Veselinov.
-Turistička organizacija Vojvodine nastupa, kako drugačije nego na Sajmu sa 25 suizlagača;
praktično od 250 izlagača, 10 odsto je na našem štandu, rekla je direktorka TOV-a, Jasmina Beljan
Iskrin. Prvi put kod nas, ove godine Turistička organizacije Vojvodine će se predstaviti u novom ruhu jer
smo uradili rebrendiranje. Naš štand će biti pored štanda Pokrajinskog sekretarijata i biće
predstavljena lepa slika Vojvodine, ono što je gastronomija i ono što je privatni sektor, mali proizvođači,
ali i ono što su tipični turistički proizvodi Vojvodine. Ove godine ćemo osim ruralnog dela, na koji su
posetioci navikli, a koji je samo jedan mali segment naše turističke ponude, naša turistička organizacija
će predstaviti kulturni turizam. Ovih 25 suizlagača na našem štandu, predstaviće ono čime se diče, što
može da se „proda“ turistima i turističkim organizacijama, turoperatorima, a što predstavlja izuzetna i
zaštićena kulturna dobra. Među njima su kulturne, sertifikovane rute kod Saveta Evrope. Moram da
napomenem da imamo čak osam sertfikovanih kulturnih ruta odobrenih od strane Saveta Evrope koje
prolaze kroz teritoriju Vojvodine. To je ono što smo zaista primetili da je trend. Kroz 20 sajmova i
predstavljanja u zemlji i regionu, zajedno sa Pokrajinskim sekretarijatom, uočili smo da turista traži
neko utemeljenje kada traži aranžman ili individualno ili u grupi i to da destinaciju verifikuje UNESKO ili
da ste verifikovani kao kulturna ruta kod Saveta Evrope. Mi ih na teritoriji Vojvodine imamo i
predstavićemo ih u najboljem svetlu, zaključila je direktorica Beljan Iskrin.
Turistička organizacija Grada Novog Sada, ne samo da nastupa kao izlagač na Sajmu turizma,
već u saradnji sa Novosadskim sajmom dugi niz godina organizuje i poslovne susrete sa nekoliko grupa
profesionalnih kupaca i potencijalnih poslovnih partnera, učesnika Sajma. – Želim da iskažem veliko
zadovoljstvo što je upravo Severna Makedonija Zemlja partner ovog Sajma, zemlja za koju sam ja lično
vrlo vezan i zemlja koja ima zaista bogatu turističku ponudu, svoje planine, svoja jezera, gradove, sela i
bogatu gastronomsku ponudu. Želim da se zahvalim Pokrajinskom sekretarijatu što je i ove godine
uspeo da omogući besplatan ulaz. To je zaista važno za sve izlagače, za sve nas koji nastupamo na
ovom Sajmu. Takođe, mi sa Novosadskim sajmom, mislim treću, četvrtu godinu za redom uspevamo da
dovedemo 11 agencija iz nekoliko zemalja koje će održati B2B sastanke. Za ove agencije mi smo
organizovali specijalne destinacije. Imaće priliku da obiđu nekoliko hotela da upoznaju turističku ponudu
grada a svakako na Sajmu, što je najvažnije da ostvare svoje kontakte i da naprave posao sa
turističkom privredom, rekao je Branislav Knežević, direktor Turističke organizacije Grada Novog Sada.
– Novi Sad nastupa sa Sremskim Karlovcima, predstavljamo Novi Sad i Frušku Goru. Predstavićemo
zimsku kampanju i sve one događaje koji će se dešavati tokom zime u Novom Sadu. Takođe
predstavićemo novu publikaciju koja se odnosi na sport i rekreativni turizam, sa kojom ćemo ući u
kampanju za narednu godinu, s obziromna to da je Novi Sad dobio titulu „Evropski grad sporta“. Takođe
ćemo predstaviti sve aktivnosti vezane za „Wetland City“, jer je Novi Sad dobio veliko međunarodno
priznanje kao grad vlažnih područja, sa osvrtom na Koviljsko-petrovaradinski rit i Bečgečku jamu.
Drugog dana Sajma napravićemo jedan koktel za partnere koji će imati priliku da probaju vina sa
Novosadskog vinskog puta – vina iz Sremskih Karlovaca, kao centra Fruškogorske vinske regije, dodao
je Knežević.
Domaćin na Konferenciji za novinare bio je generalni direktor Novosadskog sajma, Slobodan
Cvetković. -Koristim priliku da se pohvalim da nam je danas u Privrednoj komori Vojvodine obnovljen
sertifikat „Najbolje iz Vojvodine“ i imali smo čast da nam obnovu sertifikata dodeli predsednica
Pokrajinske vlade, Maja Gojković, zajedno sa pokrajinskim sekretarom Ivaniševićem. Mislim da je još
teže obnoviti sertifikat, nego ga dobiti, rekao je Slobodan Cvetković. – Nama je predstojeći Sajam
turizma 13 sajam koji organizujemo u poslednja dva meseca. Sa Sajmom preduzetništva koji će biti
organizovan 7. decembra, i uz još neke događaje imaćemo 16 događaja u jesenjoj sezoni, što
predstavlja jedan ozbiljan napor u ovim okolnostima, rekao je Cvetković. On je dodao i da je pre
desetak dana u Solunu potpisan Memorandum o razumevanju između Novosadskog sajma,
Pokrajinskog sekretarijata za privredu i turizam i Solunskog međunarodnog sajma i da će se ovim
dokumentom uspostaviti jasni mehanizmi komunikacije i razmene informacija, sa ciljem unapređenja
sadržaja i kvaliteta zajedničkih sajamskih priredbi. On je naglasio i značaj kojem je doprinela
predsednica Pokrajinske vlade, Maja Gojković kao i resornog Sekretarijata koji su pružili punu logističku
podršku kako bi se u budućnosti obezbedio koordinisani razvoj svih budućih manifestacija, a u kojem
bi važnu ulogu imali i Novosadski i Solunski sajam.
– Zemlja partner predstojećeg Sajma turizma je Severna Makedonija, koja uglavnom predstavlja
tranzitnu destinaciju, a koja će gostovanjem na Sajmu ponuditi određene sadržaje, kako bi naši građani
ovu zemlju prepoznali ne samo kao tranzitnu, već i kao odredišnu destinaciju. Ove godine imamo više
od 250 izlagača iz deset zemalja. Dovodimo 10 turoperatora jer je interes da se naprave dogovori.
Nama je poenta da se biznis dogodi i da to ustvari bude neka vrsta ključnog nosioca ovog Sajma.
Takođe nam je veoma važno da dođu posetioci jer je termin dobar za „last minute“ za Novu godinu i za
skijanje, ali i „first minute“ za letnju sezonu naredne godine i da sa ozbiljnim popustima obezbede neke
od aranžmana za naredni period. Svečano otvaranje Međunarodnog sajma turizma je 27. novembra od
11 časova, a veče pre toga imamo Veče šampiona gde će biti nagrađeno oko 110 učesnika ocenjivanja
kvaliteta objekata i usluga u Srbiji, Severnoj Makedoniji, Crnoj Gori, Bosni i Hercegovini, rekao je
Cvetković. – Biće prisutna i Radio televizija Vojvodine koja će imati svoj program i studio, i ovo će biti
idealna prilika za sve izlagače da se uključe u etar i tako se dodatno ispromovišu. Privredna komora
Vojvodine će na svom štandu predstaviti projekte za razvoj ruralnog turizma u Vojvodini. Uz B2B
sastanke i Hosted Buyer program biće održan i 35. zbor ugostiteljskih i turističkih radnika Srbije, a za
posetioce će biti organizovana Poklon-igra. Predviđeno je da se u subotu, 29. novembra izvuku kuponi
sa imenima najsrećnijih posetilaca. Koristim priliku da se na kraju zahvalim Pokrajinskoj vladi,
Pokrajinskom sekretarijatu za privredu i turizam, Turističkoj organizaciji Vojvodine, Turističkoj
organizaciji Grada Novog Sada jer nije bilo lako napraviti ovaj Sajam. Sada kao samostalna priredba na
6.000 metara kvadratnih ima sadržaj isključivo posvećen turizmu. Na kraju ću naglasiti da je Pokrajinski
sekretarijat za privredu i turizam i ove godine omogućio besplatan ulaz za posetioce, što još jednom
pokazuje snažnu podršku koju imamo od njih, istakao je Cvetković.
U Auli Novosadskog sajma, od ovog meseca, biće organizovana nova manifestacija pod
nazivom „Vojvođanska berza ukusa”, koja će svakog drugog petka, u terminu od 16 do 22 časa,
okupljati domaće proizvođače i sve ljubitelje autentičnih proizvoda. Prva „Vojvođanska berza ukusa“
priprema se već za petak, 28. novembar, kada će biti održana pod okriljem Međunarodnog sajma
turizma. Biće to mesto na kojem tradicionalni mirisi, domaća hrana, zaboravljeni recepti i zanati, ponovo
dolaze u prvi plan. Posetioci će moći da uživaju u raznovrsnoj i šarenoj ponudi proizvoda – od svežeg
voća i povrća, meda i suhomesnatih đakonija, pa sve do vina, rakije i domaćih kolača, rukotvorina,
sadnica i cveća… Dobrodošli su i svi oni koji se bave zanatom i žele da ponosno predstave delo svojih
ruku.
Ulaz na 56. međunarodni sajam turizma neće biti naplaćivan, uz registraciju posete.
Registracioni listići će služiti i kao kuponi za učestvovanje u Poklon-igri koju je Novosadski sajam
organizovao sa izlagačima.
Spisak darodavaca je sve duži, a do sada su se prijavili Hotel „Tiski cvet“, Nacionalni park
Đerdap, Specijalna bolnica za rehabilitaciju „Gejzer“, Sijarinska banja, Turistička organizacija Grada
Sombora, Zlatiborske terase, Nordic Resort.
Tokom Sajma turizma na Novosadskom sajmu biće održan i Sajam zapošljavanja u organizaciji
Nacionalne službe za zapošljavanje-Filijale Novi Sad i Grada Novog Sada.
Sajam će potencijalne poslodavce i one koji su u potrazi za radnim mestima okupiti 27.
novembra, od 10 do 15 časova u Auli Novosadskog sajma.
Radno vreme Sajma turizma je od 10 do 19 časova. U subotu, 29. novembra biće od 10 do 17
časova.
56. MEĐUNARODNI SAJAM TURIZMA
Sajam turizma na Novosadskom sajmu je u šestoj deceniji, a do sada je prošao kroz
nekoliko transformacija. Od 2022. godine doživljava novu „mladost“ u novembarskom
terminu, koji je rezultat dobre saradnje sa izlagačima i njihovim željama. Taj novi termin je
kreiran za nove doživljaje koje ove godine na Novosadski sajam, od 27. do 29. novembra,
donosi i Severna Makedonija kao Zemlja partner.
Nastupiće više od 250 izlagača iz Srbije, Severne Makedonije, Crne Gore, Rumunije,
Mađarske, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Grčke, Slovenije i Rusije.
Severna Makedonija Zemlja partner Sajma turizma
(PR tekst)
Republika Severna Makedonija i Republika Srbija, kao prijateljske i susedne
zemlje, potvrđuju svoju zajedničku opredeljenost za unapređenje bilateralnih odnosa
putem turističke diplomatije, kao značajnog instrumenta za izgradnju trajnih veza između
poslovnog sektora i građana. Ova saradnja u oblasti turizma doprineće povećanju
razmene posetilaca, promociji kulturnog nasleđa, gastronomije i prirodnih lepota, kao i
jačanju regionalne konkurentnosti i zajedničkog prosperiteta.
Učešće Republike Severne Makedonije na 56. međunarodnom sajmu turizma u
Novom Sadu otvara značajnu mogućnost za međusektorsko povezivanje poslovnog,
javnog i građanskog sektora u oblasti turizma. Turoperatori, turističke agencije, ugostitelji
i hotelijeri imaće priliku da predstave svoje ponude, čime će se unaprediti razmena
turističkih posetilaca i ojačati regionalna konkurentnost. Srpsko turističko tržište beleži
kontinuirani rast u poslednjih deset godina i nalazi se među prvih pet tržišta po broju
poseta makedonskim turističkim destinacijama.
Cilj je da se Severna Makedonija pozicionira kao održiva destinacija za strane
posetioce, a prioritet u daljoj promociji biće sledeći turistički proizvodi:
eko i ruralni turizam, promocija zelenih destinacija kao što su Kruševo i Vevčani
(koji se i zvanično nalaze na prestižnoj listi 100 najboljih zelenih destinacija na
svetu – Green Destinations, GSTC)
Spomen-kuća Tošeta Proeskog u Kruševu
Ohrid pod zaštitom UNESCO-a
vinske i gastro ture sa autentičnom makedonskom kuhinjom
aktivni i avanturistički turizam – Kruševo kao destinacija za paraglajding, planinski
biciklizam, penjanje po stenama i vožnju kajakom
kulturna putovanja (promocija autentičnog i nematerijalnog kulturnog nasleđa) –
izložbeni prostor sa arheološkim artefaktima na makedonskom štandu
tranzitni turizam duž E75 koji obuhvata posete Gevgeliji, Dojranu, arheološkom
lokalitetu Stobi, Demir Kapiji i tIKVEŠkom vinskom regionu
Turizam, kao i kultura, ne poznaje granice – on povezuje ljude i prenosi priču o našim
zemljama na najlepši mogući način. Ministarstvo kulture i turizma neprestano radi na
unapređenju turističke ponude; gostoprimstvo je naš zaštitni znak, i pozivamo srpske
turiste da posete Severnu Makedoniju, da ostanu još jedan dan duže i ponesu sa sobom
nezaboravna iskustva. Na ovaj način ostvarujemo svoj cilj – unapređenje konkurentnosti i
prepoznatljivosti Severne Makedonije kao autentične turističke destinacije.
U Hali „Master“ tokom tri dana predstaviće se agencije, organizacije, institucije,
udruženja turoperatori, hoteli, banje, terme, nacionalni parkovi, osiguravajuće kuće, javna
preduzeća, vinarije i destilerije, mali proizvođači hrane i pića, pojedinci… Donose informacije
o ugostiteljskim i turističkim objektima, smeštajnim kapacitetima i manifestacijama, seoskom
turizmu, prirodnim lepotama i turističkim destinacijama.
Prema onome što su najavili, posetioce očekuju sadržajni nastupi, sajamski popusti,
last minute aranžmani za zimovanja, first minute za letovanja, informacije o lovnom i
ribolovnom, seoskom, omladinskom, medicinskom turizmu, gastro i vinska ponuda, stručni
skupovi, B2B sastanci, Zbor ugostiteljskih i turističkih radnika, Poklon-igra za posetioce…
Pored velnes, spa, zimskog, letnjeg turizma i ponuda za doček Nove godine, među
značajnim temama će biti i receptivni turizam, kako bi se omogućilo regionalno predstavljanje
ponude udaljenim tržištima i dovođenje stranih turista u regione država dunavskog sliva.
Teme nastupa biće i avanturistički turizam, turističke manifestacije, promocije ručnih
radova i domaćih proizvoda, atrakcije i događaji…
Nastup su potvrdile Turistička organizacija Srbije, Udruženje turističkih agencija
Srbije, Nacionalna turistička organizacija Crne Gore, kao i turističke organizacije Arada,
Segedina, Novog Sada, Beograda, Bora, Kruševca, Požarevca, Sombora, Zaječara,
Kraljeva, Niša, Novog Pazara, Pirota, Sokobanje, Raške, Vrnjačke banje…
Turističke ponude će promovisati i opštine Žabalj, Boljevac, Knjaževac, Kuršumlija,
Medveđa, Petrovac na Mlavi, Vladimirci, Vrbas, Regija Zapadna Srbija, Gornji Milanovac,
Trstenik.
Nastupa i Udruženje Banja Srbije koje se bavi organizovanim razvojem, očuvanjem,
korišćenjem i unapređivanjem banjskih i klimatskih mesta u Srbiji, kao i organizovanjem
zajedničkih promocija na domaćem i stranom tržištu.
Prisutni će biti i oni koji gazduju šumama, JP Srbijašume, JP Vojvodinašume,
Nacionalni park Fruška Gora, NP Đerdap, NP Kopaonik i NP Tara. Promovisaće boravak u
svojim turističkim objektima (hoteli, odmarališta, pansioni, hosteli…), planinskim kućama i
centrima. Daće i informacije o avanturističkom turizmu, turističkim i edukativnim programima,
zaštiti prirode, pešačkim i rekreativnim stazama, posetama vidikovcima… NP Tara, planinski
biser Srbije, poznat po šumskim prostranstvima, kanjonu Drine i Pančićevoj omorici, raj za
ljubitelje prirode i aktivnog odmora, će tokom Sajma turizma u Novom Sadu, pored ostalih
aktivnosti, obeležiti 150 godina od otkrića Pančićeve omorike, 130 godina šumarstva i 120
godina turizma… Posetiocima će na njihovim štandovima biti dostupni promotivni materijali,
kao i suveniri.
Pokrajinski sekretarijat za privredu i turizam
Paviljon Pokrajinskog sekretarijata za privredu i turizam u Hali „Master” biće mesto
okupljanja, nosilaca sertifikata Najbolje iz Vojvodine, suizlagača, korisnika sredstava,
srednjih škola, fakulteta, udruženja, pružalaca turističkih usluga, partnera Sekretarijata…
Organizovano je nekoliko segmenata “Najbolje iz Vojvodine – od tradicije do
inovacija”, “Kutak genija Bačka kuća”, “Turizam danas – iskustva, projekti, povezivanje”,
radionice za decu na kojima ona slikaju, tkaju, fotografišu, modna revija, brojne muzičke
tačke…
U Kutku genija govoriće se o Mihajlu Pupinu, Nikoli Tesli, Milevi Marić.
„Turizam danas – iskustva, projekti, povezivanje” donosi informacije o ulozi
Sekretarijata u podršci lokalnim inicijativama, turizmu u digitalnom dobu, o tome kako
osmisliti online promociju destinacije, manifestacionom turizmu, banjama, povezivanju
obrazovanja sa privredom.
Posetioce Paviljona očekuju i paneli Zaštita, kvalitet i standardi, Negovanje
održivog nematerijalnog kulturnog nasleđa u savremenom turizmu podneblja, Značajne
ličnosti podneblja i njihov značaj u turizmu kroz interaktivan pristup. Organizovan je i kviz
Koliko poznaješ Vojvodinu. Tokom tri dana biće predstavljene brojne publikacije,
priručnici, manifestacije.
Nastupiće glumci, KUD Kosta Abrašević, Bačka Palanka, Apsolutno romantično,
Orkestar Ševe, Viva Dance, Male balerine, Plesni studio Kreacija…
U subotu, 29. novembra Paviljon će biti simbolično zatvoren uz poruku „Turizam sutra
počinje danas – zajedno gradimo budućnost”.
Crna Gora će ponuditi svoje turističke i ugostiteljske objekte, ali i zahvaljujući Javnom
preduzeću za upravljanje morskim dobrom Crne Gore posetioce informisati o zaštiti i
unapređenju korišćenja morskog dobra, upravljanju morskim dobrom, zaključivanju ugovora
o korišćenju morskog dobra, izgradnji i i održavanju infrastrukturnih objekata za potrebe
morskog dobra.
Rumunija će predstaviti turističke organizacije, manifestacije, atrakcije i događaje. –
Promovisaće turistički potencijala okruga Arad: grad Arad, jezero Ghioroc, vinograd Miniš-
Măderat, odmaralište Moneasa. Biće predstavljena i Brezing Entertainment Events, agencija
specijalizovana za organizaciju svečanih događaja na otvorenom.
Bosna i Hercegovina (Republika Srpska) na Međunarodni sajam turizma dolazi sa
dobrom ponudom turističkih objekata – hotela, odmarališta, pansiona hostela…
Bugarska će predstaviti nacionalne, regionalne, gradske i opštinske turističke
organizacije, banjski turizam. Promovisaće i svoje dobro poznate planinske centre, turističke
manifestacije, atrakcije i događaje, kao i Bansko – odmaralište za sva godišnja doba.
Grčku onima koji iz Srbije putuju ne treba posebno predstaviti, ali će za one koji još
nisu upoznali lepote te zemlje biti dostupne informacije o turističkim objektima (hoteli,
odmarališta, pansioni, hosteli…)
Mađarska će predstaviti svoje turističke organizacije i objekte – hotele,
odmarališta, pansione, hostele…, banjski, zdravstveni, avanturistički i seoski turizam,
turističke manifestacije, atrakcije i događaje.
Turističke atrakcije destinacija Morahalom, Segedin i Opustaser obuhvataju
savremene spa komplekse, kulturne, avanturističke i gastronomske festivale, kao i
jedinstvenu atmosferu Panonske nizije. Lekovita voda Harkanja više od dve stotine
godina privlači kupače u mediteranski grad južne Baranje. U poslednje vreme sve
više ljudi posećuje Harkanji banju ne samo radi lekovitih efekata vode, već i zbog
novih bazena prepunih atraktivnih elemenata.
Slovenija nudi banjski, zdravstveni turizam, medicinsku rehabilitaciju,
promoviše svoje turističke objekte uz rečenicu: “Otkrijte najlepše kutke Slovenije
tokom odmora u našim smeštajima uz Bledsko jezero, more ili termalne izvore, gde
se nekada talasalo Panonsko more.”
Posebno izdvajaju Terme Laško i tamošnje smeštajne kapacitete.
Iz Rusije na Novosadski sajam stiže Turistička agencija čije ture po Rusiji
kombinuju zelenilo planina i kulturu nacionalnih sela, istorijskih palata i nekih od
najboljih umetničkih dela na planeti.
Nastup Privredne komore Vojvodine
Privredna komora Vojvodine priprema opsežan i atraktivan nastup na
Međunarodnom sajmu turizma na Novosadskom sajmu. Baziraće ga prvenstveno na „out
door aktivnostima“, a organizovaće i brojne prezentacije, predstavljanja projekata i
potencijala.
Na svom štandu će ugostiti i izlagače – destilerije i vinare, proizvođače opreme za
boravak u prirodi i rekreaciju, ruralna gazdinstva, agencije, kampove, Akademiju za
hotelijerstvo, proizvođače prehrambenih proizvoda…
Posle otvaranja Sajma turizma, u četvrtak, u 13h planirana je dodela 33. po redu
nagrade PKV Kapija uspeha, za doprinos razvoju turizma u Vojvodini. Istog dana je i
predstavljanje predloga projekta za razvoj ruralnog turizma u Vojvodini u
organizaciji Instituta za ekonomiku poljoprivrede u Beogradu kao i predstavljanje
Akademije za hotelijerstvo, turizam i welnes u Beogradu. Planirana je i prezentacija
MAIIA, primene veštačke inteligencije u turizmu.
U petak, 28. novembra je zajednička sednica Grupacije za turizam PKV i
Grupacije za ruralni turizam Privredne komore Srbije. Tri su prezentacije planirane za
petak – prezentacija TO Otočac, istarskog Weekend Outdoor Festivala – spoja turizma,
adrenalina i zabave i inovativnog turističkog proizvoda – najveće podzemne destinacije u
Republici Hrvatskoj, rudniku Raša. U petak će takođe biti održana i degustacija proizvoda
tri domaće destilerije i tri vinarije uz ponudu tri vrste veganskih salata od povrća za koje
će dresing pripremiti gost iz Istre.
Poslednjeg dana Sajma turizma na štandu Privredne komore Vojvodine biće
predstavljeni potencijali za razvoj medicinskog turizma, kao i eko farme.
Poslovni susreti
Učešće na 56. međunarodnom sajmu turizma prilika je za nove perspektive ponuda i
trendova u turizmu. Ovaj događaj je prostor i mogućnost za poslovanje, nova saznanja,
povezivanje sa klijentima, kolegama, saradnicima, partnerima, najširom publikom…
Sajam će obeležiti i poslovni susreti sa nekoliko grupa profesionalnih kupaca i
potencijalnih poslovnih partnera, učesnika Sajma i kroz B2B sastanke koje dugi niz godina
zajedno organizuju Novosadski sajam i Turistička organizacija Grada Novog Sada.
Kroz Hosted Buyer Program na Novosadski sajam dolaze turoperatori iz Srbije,
Bosne i Hercegovine, Slovenije, Rumunije, Severne Makedonije i Hrvatske koji će imati B2B
sastanke sa izlagačima.
Na 56. međunarodnom sajmu turizma na Novosadskom sajmu, moguće je pronaći
odgovarajućeg poslovnog partnera, slanjem zahteva za sastanak i predlaganjem termina i
zakazivanjem B2B sastanka.
Poslovni sastanci se mogu zakazati na linku
platforme, https://56tourismfair.talkb2b.net/ na kojem se nalazi i tutorijal sa kompletnim
vodičem kroz postupak – od ideje do sastanka.
Ocenjivanje kvaliteta objekata i usluga u turizmu
U susret Sajmu turizma organizovano je ocenjivanje kvaliteta turističkih objekata i
usluga. Prijavljeno je 110 učesnika među kojima se nalaze i oni koji će biti nagrađeni
vrhunskim priznanjima Novosadskog sajma – šampionskim peharima. Komisije
Novosadskog sajma su radile na terenu u sedam zemalja – Srbiji, Severnoj Makedoniji,
Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Hrvatskoj, Mađarskoj i Češkoj.
Najboljima će posebna čast biti ukazana na Večeri šampiona kada će im priznanja i
biti uručena. Veče šampiona će biti održano dan pre otvaranja Sajma turizma – u sredu, 26.
novembra, u Kongresnom centru „Master“ Novosadskog sajma.
NOVO na Sajmu turizma „Vojvođanska berza ukusa”
U Auli Novosadskog sajma, od ovog meseca, biće organizovana nova manifestacija
pod nazivom „Vojvođanska berza ukusa”, koja će svakog drugog petka, u terminu od 16 do
22 časa, okupljati domaće proizvođače i sve ljubitelje autentičnih proizvoda.
Prva „Vojvođanska berza ukusa“ priprema se već za petak, 28. novembar, kada će
biti održana pod okriljem Međunarodnog sajma turizma. Biće to mesto na kojem
tradicionalni mirisi, domaća hrana, zaboravljeni recepti i zanati, ponovo dolaze u prvi plan.
Posetioci će moći da uživaju u raznovrsnoj i šarenoj ponudi proizvoda – od svežeg
voća i povrća, meda i suhomesnatih đakonija, pa sve do vina, rakije i domaćih kolača,
rukotvorina, sadnica i cveća…
Turistička Prizma – Konferencija
Regionalna konferncija TNN – Turizam naš nasušni biće drugi put zaredom
održana kao deo Međunarodnog sajma turizma u Novom Sadu. Konferencija je
zakazana za drugi dan sajma, 28. 11. i biće održana u Kongresnom centru „Master“ od
10 do 14 sati.
Odvijaće se kroz dva panela:
– Jugoistočna Evropa – boljom saradnjom do pożeljne destinacije
– Siva zona u turističkoj industriji.
Uvodničari, moderatori i panelisti su poznati turistički poslenici iz zemalja u
okruženju i Srbije.
Na kraju konferencije biće uručene i nagrade PRIZMA najboljima u akciji „Za novi
kvalitet u turizmu“, koje već 29. godina dodeljuju turistički novinari iz regiona u
organizaciji Turističke prizme.
Organizatori Konferencije TNN su Novosadski sajam i CERTUS – Centar za razvoj
turizma Srbije, u saradnji s Turističkom prizmom.
Učešće na konferenciji je bez kotizacije uz prethodnu najavu preko Turističke
prizme.
Dobrodošli su i svi oni koji se bave zanatom i žele da ponosno predstave delo svojih
ruku.
Želja Novosadskog sajma kao organizatora je da u zatvorenom prostoru, pod svojom
kupolom, na jednom mestu, okupi male proizvođače, ali i da podstakne građane da kupuju
domaće artikle.
35. zbor ugostiteljskih i turističkih radnika Srbije – 2025.
Savez samostalnih sindikata Srbije – Samostalni sindikat ugostiteljstva i turizma
Srbije uputio je poziv svim svojim članovima da učestvuju na 35. zboru ugostiteljskih i
turističkih radnika Srbije, koji će biti sastavni deo Sajma turizma na Novosadskom sajmu,
a pozivu se odazvalo 40 učesnika iz škola iz Novog Sada, Čajetine, Šapca i Inđije.
Organizator događaja je Udruženje za očuvanje, unapređenje i razvoj
ugostiteljstva i turizma Republike Srbije. Otvaranje je planirano za 27. novembar za 12
časova.
Učesnici će moći da se takmiče u sledećim dosciplinama: Obavljanje recepcijskih
poslova, Spremanje dvokrevetne sobe, Pripremanje barske mešavine, Prezentacija i
posluživanje belih, crvenih i penušavih vina, Takmičenje konobara u postavljanju stolova,
Takmičenje poslastičara u izradi eksponata poslastičarskih radova, Takmičenje pekara u
izradi raznih vrsta peciva i pekarskih proizvoda, Pripremanje jela u kotliću, Karving i
Takmičenje kuvara u izradi kuvarskih eksponata klasične kuhinje. Svaka ekipa može da
prijavi maksimalno dva rada po disciplini. Komisija koja će pratiti takmičenje i vrednovati
radove se sastoji od devet članova – tri člana Komisije za ugostiteljstvo i servis, tri člana
Komisije za kuvarstvo i poslastičarstvo i tri člana Centralne komisije.
Posle dvodnevnog takmičenja proglašenje pobednika sa uručenjem pehara,
medalja, diploma i zahvalnica najboljima biće na Svečanoj večeri u petak, 28. novembra.
Sajam zapošljavanja
Tokom Sajma turizma na Novosadskom sajmu biće održan i Sajam zapošljavanja u
organizaciji Nacionalne službe za zapošljavanje-Filijale Novi Sad i Grada Novog Sada.
Sajam će, potencijalne poslodavce i one koji su u potrazi za radnim mestima, okupiti
27. novembra, od 10 do 15 časova, u Auli Novosadskog sajma. Biće to još jedna prilika za
direktno povezivanje poslodavaca sa potencijalnim kandidatima, predstavljanje otvorenih
radnih pozicija i jačanje vidljivosti kompanija na tržištu rada.
Ulaz na Sajam i Poklon-igra
Ulaz na 56. međunarodni sajam turizma neće biti naplaćivan, uz registraciju posete.
Registracioni listići će služiti i kao kuponi za učestvovanje u Poklon-igri koju je Novosadski
sajam organizovao sa izlagačima.
Spisak darodavaca je sve duži, a do sada su se prijavili Hotel „Tiski cvet“, Nacionalni
park Đerdap, Specijalna bolnica za rehabilitaciju „Gejzer“, Sijarinska banja, Turistička
organizacija Grada Sombora, Zlatiborske terase, Nordic Resort.
Događaje na Sajmu turizma će pratiti i Radio televizija Vojvodine koja ove godine
obeležava 50 godina. U četvrtak i petak će iz Hale „Master“ realizovati polučasovne
Sajamske hronike od 13:30 do 14 časova.
Radno vreme Sajma turizma biće od 10 do 19 časova.




