Muzej Vojvodine: „Gubitnici sa Cibala“

U četvrtak, 25. juna, u 19 časova, u kino sali Muzeja Vojvodine (Dunavska 37) održaće se projekcija dokumentarno-edukativnog filma „Gubitnici sa Cibala“ autora Blaže Popovića, u produkciji Radio Televizije Vojvodine.

Film je nastao u okviru projekta „Ratnici na granici carstva“ koji je realizovan uz podršku programa Innovation Media Minds Gete instituta, što mu daje i značajnu međunarodnu dimenziju.

U središtu priče nalazi se jedno od najznačajnijih arheoloških blaga koje se čuva u Muzeju Vojvodine – čuveni pozlaćeni rimski šlemovi iz 4. veka. Ovi izuzetni predmeti svedoče o vremenu kada je prostor današnje Vojvodine predstavljao važan deo Rimskog carstva i otvaraju nam prozor u svet vojnika, vladara i događaja koji su obeležili jednu epohu.

Dva pozlaćena šlema provela su više od šesnaest vekova zakopana u sremskoj zemlji. Kome su pripadala? Zašto su sakrivena? I kakve veze imaju sa Konstantinom, Licinijem i jednom od najvažnijih bitaka kasne antike? Priča počinje u Rimu, a završava se u blatu Panonije.

Film je rezultat uspešne saradnje Radio-televizije Vojvodine i Muzeja Vojvodine, zasnovane na zajedničkoj ideji da važne teme iz naše prošlosti približimo široj publici na savremen, zanimljiv i pristupačan način.

Ulaz na projekciju je slobodan.