ČLANICA GRADSKOG VEĆA DANIJELA ANDRIĆ I DELEGACIJA KUBANSKE POKRAJINE ARTEMISA OBIŠLI KOMPOSTILIŠTE JKP „GRADSKO ZELENILO“

Delegacija Pokrajine Artemisa iz Republike Kube koja se predstavlja na Međunarodnom
poljoprivrednom sajmu, a predvodili su je potpredsednik Vlade Pokrajine Joan Molina
Blanko i ambasador Kube Lejde Ernesto Rodrigez Ernandez, obišla je sa članicom Gradskog
veća za komunalne poslove Danijelom Andrić kompostilište JKP „Gradsko zelenilo“.

Danijela Andrić je istakla da je u okviru JKP „Gradsko zelenilo“ pre tri godine otvoreno
prvo kompostilište u Srbiji i postrojenje za tretman zelenog otpada sakupljenog sa javnih
površina, i da predstavlja pravi primer cirkularne ekonomije.

– Ova investicija pokazuje da Novi Sad posvećeno brine o životnoj sredini. Sav biootpad
koji smo do juče bacali, dobija novu upotrebnu vrednost. Postaje humus, koji se koristi za
ozelenjavanje grada, prilikom sadnje cveća, drveća i ukrasnog šiblja. A, kroz preradu otpada
se obezbeđuje i grejanje za rasadnik i ostale objekte preduzeća. Ovaj projekat predstavlja
zajedničku saradnju Srbije i Nemačke razvojne agencije GIZ – rekla je Danijela Andrić.

Delegacija Kube izrazila je tokom nedavnog sastanka sa gradonačelnikom Novog Sada Žarkom
Mićinom, zainteresovanost da tokom boravka u Novom Sadu razmotri ostvarivanje
potencijalne saradnje u razmeni iskustava u oblasti komunalne delatnosti, posebno o
oblasti zaštite životne sredine i održivog razvoja. Kubanska delegacija ocenila je da
kompostilište predstavlja primer dobre prakse u oblasti upravljanja javnim zelenim
površinama i cirkularne ekonomije.