Članica Gradskog veća za kulturu Maja Čeremidžić Šainović svečano je otvorila 32.
Međunarodni festival dečjeg folklora „Zlatá brána“ u Kisaču, koji je od 19. do 21. juna okupio
više od hiljadu dece iz preko 30 ansambala iz Srbije i Slovačke. Festival je održan na letnjoj
pozornici u dvorištu Osnovne škole „Ljudovit Štur“, a svečanosti su prisustvovali i
ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Demo Beriša, zamenica ambasadora
Slovačke Republike u Srbiji Katarina Konsvaldova, predsednica Nacionalnog saveta Slovaka u
Srbiji Dušanka Petrak i direktor Kulturnog centra Kine u Beogradu Džang Aimin.
U ime gradonačelnika Novog Sada Žarka Mićina, Maja Čeremidžić Šainović istakla je značaj
festivala za očuvanje tradicije, kulturnog identiteta i povezivanje mladih.
– „Zlatá brána“ nas svake godine podseća da se tradicija najlepše čuva kada je deca prihvate kao
deo svog odrastanja i sa radošću je prenose dalje. Grad Novi Sad prepoznaje značaj ovog festivala
i kontinuirano podržava programe koji doprinose očuvanju kulturnog identiteta nacionalnih
zajednica, međusobnom razumevanju i povezivanju mladih. Posebno je dragoceno što deca ovde ne
uče samo pesme i igre, već i poštovanje različitosti, drugih jezika i tradicija, gradeći
vrednosti koje će ih pratiti tokom života. „Zlatá brána“ je zato mnogo više od festivala, ona je
mesto susreta, prijateljstva i zajedništva koje povezuje generacije – poručila je Maja Čeremidžić
Šainović.
Direktor Kulturnog centra Kisač Surovi Pavel zahvalio je Gradu Novom Sadu na podršci
festivalu.
– Ponosni smo što Kisač danas postaje centar dečjeg folklornog sveta. Kulturni centar Kisač
organizuje jedinstven međunarodni dečji folklorni festival koji se po masovnosti i kvalitetu
izdvaja u regionu i pripada kulturnoj ponudi Grada Novog Sada. Simboli festivala su veliki
drveni zamak sa zlatnim vratima i naša budućnost, deca od 2 do 14 godina. Zahvaljujući
kontinuiranoj podršci Grada Novog Sada, gradonačelnika Žarka Mićina i članice Gradskog
veća za kulturu Maje Čeremidžić Šainović, možemo kvalitetno da razvijamo kulturu na
periferiji Grada Novog Sada – poručio je Surovi.
Tokom tri festivalska dana realizovan je bogat program koji je obuhvatio izložbe, predstave za
najmlađe, likovnu koloniju, nastupe gostiju iz inostranstva i tradicionalni etno-vašar.
Centralni događaj bio je gala koncert, kojem je prethodio svečani defile učesnika u narodnim
nošnjama.
Festival „Zlatá brána“ od 1993. godine okuplja najmlađe čuvare folklorne tradicije i
predstavlja jednu od najznačajnijih manifestacija slovačke zajednice u Srbiji.






