Gradonačelnik Novog Sada Žarko Mićin zajedno je sa ministarkom zaštite životne sredine
Sarom Pavkov učestovao u ekološkoj akciji čišćenja lokaliteta Šlajz u Specijalnom rezervatu
prirode „Koviljsko-petrovaradinski rit“ u Kovilju. U akciji čišćenja i zajedničke brige o
životnoj sredini, pored grada i Ministarstsva učestvovala su brojna udruženja građana i JP
„Vojvodinašume“.
– Grad Novi Sad mnogo pažnje poklanja zaštiti životne sredine, što dokazuju izdvajanja od 3,5
milijardi dinara u budžetu Grada, kao i značajni projekti koje realizujemo. U toku su završni
radovi na uređenju parka kod Spensa, koji realizujemo zajedno sa Pokrajinskom vladom. Ove
godine počeće rekonstrukcija Futoškog parka, koju realizujemo sa Ministarstvom zaštite
životne sredine. Pored toga, Novi Sad mnogo ulaže u sadnju drveća. U proteklih 13 godina,
posađeno je više od 67.000 novih stabala. Nastavićemo sa sadnjom drveća i u godinama pred nama.
Gradimo reciklažno dvorište, i razvijamo projekat Regionalnog centra za upravljanje otpadom.
Takođe, važno je da posvećeno brinemo i o čistoći i zaštiti biodiverziteta. U maju smo
očistili dunavsko priobalje u Futogu. Danas čistimo Koviljsko-petrovaradinski rit, koji je
kao značajan prirodni resurs uticao na odluku Ramsarske komisije da Novi Sad bude proglašen
za grad vlažnih staništa. Zaštita životne sredine je pitanje odgovornosti prema sadašnjim i
budućim generacijama. Upravo ovakve akcije su primer kako se pristupa očuvanju naših
prirodnih dobara. Novi Sad će nastaviti da ulaže u očuvanje i unapređenje prirode – rekao je
gradonačelnik Žarko Mićin.
Ministarka zaštite životne sredine Sara Pavkov istakla je da je ulaganje u restauraciju i
zaštitu prirodnih dobara, ali i zajedničko angažovanje vladinog i nevladinog sektora,
investicija za budućnost, ne samo lokalne zajednice, već i cele Srbije.
Pored čišćenja Šlajza, upriličena je i vožnja čamcima kroz rezervat i upoznavanje sa
biodiverzitetom. Domaćin akcije bilo je JP „Vojvodinašume“, koje je otvorilo vrata Šumske
uprave „Kovilj“ za sve učesnike – institucije, civilni sektor i lokalne zajednice – kako bi se
na terenu pokazala efikasnost zajedničkog delovanja. Obilasku su prisustvovali i članica
Gradskog veća za ekologiju, energetsku efikasnost i zaštitu životne sredine Vanja Petković,
kao i direktor JP „Vojvodinašume“ Roland Kokai.






