KCV Miloš Crnjanski: Počeo četvrti Festival umetnosti i tolerancije „Labinaˮ

Kulturni centar Vojvodine „Miloš Crnjanskiˮ i ove godine učestvuje u delu realizacije festivala „Labinaˮ koji se održava od 10. do 12. jula 2025. godine u istarskoj županiji Labin.

Program je počeo 10. jula 2025. u 18 časova otvaranjem izložbe „Labinaˮ (vojvođanski i istarski umetnici), a u 19.30 časova otvoren je festival.

Ovaj četvrti po redu festival umetnosti i tolerancije svečano je otvorila ovogodišnja LABINA, Melita Lasek Satervajt.

Prisutnima se obratila i Sonja Damjanović, umetnička direktorka Festivala i prvakinja drame Srpskog narodnog pozorišta u Novom Sadu.

„Sretna sam što smo ponovo na ovom divnom mestu i što se ponovo bavimo umetnošću, lepotom i kulturom. Kultura se nalazi u svim stvarima oko nas, u svima nama zajedno i u svakom od nas ponaosob. Ona ima bezbroj oblika, a svako mesto na kojem je sretnemo i svaki njen oblik koji prepoznamo uvek nas oplemeni. Naš festival želi upravo to – da bude jedno takvo mesto koje će nas oplemeniti. Ali, kultura nije samo ono što čitamo, što pišemo, što slikamo, kultura je i pogled i osmeh. Ona je i u načinu na koji nekome kažemo ‘zdravo’. Duboko verujem da sve može biti ili postati plemenito i da u svakom čoveku za to možemo naći saveznika. Samo ga treba potražitiˮ, istakla je Damjanović.

Prisutne je pozdravio i Borjan Batagelj, načelnik gradskog odeljenja za društvene delatnosti, ističući uverenje da će svako od prisutnih, u ova tri dana, naći nešto za sebe i uživati u vrhunskoj muzici i predstavama.

Nakon otvaranja festivala, održan je koncert „Večer bez granica – sudar stilova: Tango, džez i ekspresijaˮ u izvođenju ovogodišnje zaštitnice Festivala, Melite Lasek Satervajt (klavir, Hrvatska), Alehandra Kordove, (gitara, Meksiko) i Petruša Petruševskog (kontrabas, Makedonija).

Iste večeri od 20 časova, publika je bila u prilici da pogleda predstavu „Armagedonciˮ zagrebačkog teatra EXIT, nakon čega je usledio koncert benda „Atomsko skloništeˮ.

Drugog dana festivala, u petak, 11. jula u 10. 30 časova, održan je Okrugli sto na temu „Stvaranje vs. apokalipsaˮ, koji je vodio Nenad Šaponja, direktor Kulturnog centra Vojvodine „Miloš Crnjanskiˮ. Učesnici okruglog stola bili su Nebojša Čonkić Čonta, Zoran Bulatović Bale, Miran Haker, Borjan Batagelj, Božidar Knežević i Melita Lasek Satervajt.

Od 11. 30 časova održane su radionice za decu – Kreativna likovna radionica za decu (Vesna Pantić, „Maštalicaˮ, Novi Sad), Glumačka radionica za decu (Sonja Damjanović, Novi Sad), Dramaturška radionica za decu (Božidar Knežević, Novi Sad) i Glazbena radionica za decu (Bale Bulatović, Novi Sad).

Istog dana u 20 časova biće izvedena predstava „Sreda jednog ponedeljkaˮ (Kulturni centar Vojvodine „Miloš Crnjanskiˮ, Teatar „Eratoˮ i Udruženje „Labinaˮ), a od 21.40 časova biće održan koncert benda „Profesor Čonta i Patkaˮ (ex Pekinška patka).

Vojvodina i Istra su regije koje već ostvaruju bogatu saradnju u oblasti kulture u okviru manifestacija „Dani Istre u Vojvodiniˮ, kao i „Dani Vojvodine u Istriˮ, koje Kulturni centar Vojvodine „Miloš Crnjanskiˮ organizuje već više od decenije.

Festival „Labinaˮ je eklektični festival, prvenstveno izvođačkih umetnosti, koji spaja ideje i stvaralaštvo različitih vidova kulture u jednu poruku – poruku tolerancije. Kroz umetnost koju doživljavamo kao najveću snagu tolerancije, različiti ljudi sa raznih strana, s različitim idejama i estetikama, ponovo će se okupiti u Labinu.

Opšti cilj ovog projekta je promocija vrhunskog evropskog i regionalnog kulturnog nasleđa, kao i kulturnog nasleđa lokalne zajednice i prekogranične kulturne saradnje, sa posebnim naglaskom na regionalnu saradnju Vojvodine i Istre.