Premijera pozorišne predstave „Brojala sam”
U susret 70. Sterijinom pozorju u Novom Sadu, Kulturni centar Vojvodine
„Miloš Crnjanski” organizuje dve pozorišne premijere koje realizuje u
saradnji sa Kulturnom stanicom „Svilara”. Obe predstave su praizvedba i biće
premijerno izvedene 21. i 22. maja 2025. godine.
U sredu, 21. maja u 20.30 č u Kulturnoj stanici „Svilara” (Đorđa Rajkovića 6b,
sala na prvom spratu), publika će biti u prilici, zahvaljujući autorskom
projektu reditelja Igora Pavlovića, da vidi predstavu „Brojala sam” iz još
neobjavljene proze Darka Cvijetića.
Zbog velikog interesovanja, popunjen je broj ulazaka na premijeru.
Naknadno ćemo objaviti datum prve reprize.
Igor Pavlović, režija i koncept po motivima teksta Darka Cvijetića
„Brojala sam”
Igraju: Sonja Damjanović, Diana Kolenc, Aleksandra Pavlović, Zoltan
Molnar
Dramaturgija: Igor Pavlović i glumački ansambl predstave
Scenografija, kostim, izbor muzike: Igor Pavlović
Asistent režije: Stevan Uzelac
Dizajn svetla: Mia Mlinarević
Ton: Stevan Uzelac
Video: Vladimir Zima
Studijska zvučna obrada: Filip Kuranji
Svetlo: Zdenko Medveđ
Reč reditelja
– Ova predstava nije pokušaj da se objasni zločin. Nije ni osuda, ni oproštaj,
ni molitva.
Brojala sam je tekst o ranama koje se ne vide, kriku koji se ne čuje. O traumama
koje se prenose ćutanjem. O telu koje pamti ono što bi duša da zaboravi.
Majka, Kiša i Radost, su senke jedne porodice, senke rata, senke tišine. Tu je
i Otac – prisutan u odsustvu, u komi, u krivici, u pokušaju da zaboravi. Niko
ne govori istinu do kraja. Niko, ali je svi znaju.
Predstava je fragmentarna, prepuna pukotina – kao sećanje, koje se boji da
progovori. Kao pesma koju neko šapuće u sebi, da ga ne čuju. Sve je odjek. Sve je
ono što ostaje kad se zločin završi – a ne završi se nikad.
Teatar ne menja svet. Ali može da nas primora da gledamo tamo gde smo navikli
da skrećemo pogled. I da, možda, osetimo, da ćutimo zajedno s njom. Ne iz
straha, već iz poštovanja prema onima čiji glas još nismo čuli.






