U Kulturnoj stanici „Begeč“ danas je obeležen veliki jubilej – 240 godina od doseljavanja
Slovaka u ovaj kraj. Tim povodom, održan je događaj pod nazivom „Begeč je ljubav – Begeč se
voli“ u okviru kojeg je priređeno „veče tradicije, pesme, igre i zajedništva“, kojem je
prisustvovao i pomoćnik gradonačelnika Aleksandar Petrović.
Aleksandar Petrović je tom prilikom istakao značaj očuvanja kulturne baštine i tradicije,
kao i važnost ujedinjavanja različitih kultura u jednoj zajednici.
– Današnji događaj je dokaz koliko je važno čuvati tradiciju i istoriju svakog naroda koji je
ostavio traga u Novom Sadu. On je još jedan primer kako kultura, tradicija i zajedništvo
čine našu zajednicu jačom i bližom. Takođe, ovaj jubilej nije samo podsetnik na prošlost,
već i na vrednosti koje treba da prenosimo budućim generacijama. Zajedništvo, raznolikost,
međusobno poštovanje i uvažavanje su osnova svih naših zajedničkih uspeha – poručio je
Petrović.
Događaj je privukao veliki broj meštana i gostiju, koji su uživali u nastupima folklornih
grupa, kao i u atmosferi koja je proslavila vekovnu tradiciju i istoriju Slovaka u Begeču.
Program je organizovan u saradnji sa Mesnim odborom Matice slovačke iz Begeča i
Kulturnom stanicom „Begeč“, a podršku događaju dala je i Gradska uprava za kulturu Novog
Sada. Posebnu čast proslavi je ukazao Njegova ekselencija ambasador Slovačke u Srbiji,
gospodin Mihalj Pavuk, koji je prisustvovao događaju sa suprugom.






