Predsednica Skupštine Grada Novog Sada Dina Vučinić i zamenik gradonačelnika
Novog Sada Đurađ Jakšić položili su danas venac na spomen-ploču zdanja, gde je 25.
novembra 1918. godine održana Velika narodna skupština Srba, Bunjevaca i drugih
Slovena Banata, Bačke i Baranje, na kojoj je doneta odluka o prisajedinjenju Banata, Bačke i
Baranje Kraljevini Srbiji. Vence na spomen-ploču položila je i predsednica Pokrajinske
vlade Maja Gojković, državni sekretar Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i
socijalna pitanja Zoran Antić, načelnik Južnobačkog okruga Milan Novaković i
delagacija Vojske Srbije.
– Polaganjem venca na zgradu zdanja gde je 25. novembra 1918. godine održana Velika
narodna skupština, danas smo obeležili datum od izuzetnog značaja za naš narod: dan kada
je Velika narodna skupština Srba, Bunjevaca i ostalih Slovena u Banatu, Bačkoj i Baranji
donela istorijsku odluku o prisajedinjenju ovih oblasti Kraljevini Srbiji. Taj čin nije
bio samo politička odluka, već rezultat jasne volje naroda koji je težio slobodi, jedinstvu
i zajedničkoj budućnosti – istakla je povodom obelećavanja važnog datuma predsednica
novosadske Skupštine Dina Vučinić.
Podsetila je da su u donošenju ove istorijske odluke za srpski narod učestvovale i
žene, njih sedam.
– Obeležavajući ovaj dan, sa ponosom se sećamo svih koji su svojim delima,
mudrošću i istrajnošću omogućili da se ostvari vekovni san o ujedinjenju. Novi Sad i
srpski narod diče se i činjenicom da je u donošenju ove izuzetno važne političke odluke,
učestvovalo i sedam žena, među kojima i Milica Tomić, supruga Jaše Tomića i ćerka
Svetozara Miletića. Odluka 757 hrabrih ljudi sa vizijom i danas nas obavezuje da čuvamo
vrednosti slobode, zajedništva i dostojanstva, koje su bile temelji tog velikog istorijskog
trenutka – zaključila je predsednica Skupštine Grada Novog Sada Dina Vučinić.
Venace na spomen-ploču položili su i delegacija Nacionalnog saveta bunjevačke
nacionalne manjine i Udruženja potomaka ratnika Srbije od 1912. do 1920. godine.




